Európa v jednom meste dvoch štátov

20 rokov kultúry a spolupráce v pohraničnom meste Komárno / Komárom

prípravný materiál – 30. júl 2024 (konzultovaný s Dr. habil. László Szarka, CSc., Mgr. Matej Karásek, PhD., Mgr. Maroš Smolec),  vytvoril Jozef Černek

Zámerom Matice slovenskej je usporiadať medzinárodnú konferenciu o spolupráci a predstaviť víziu vzniku medzinárodného festivalu, ktorý by sa v pohraničnom meste Komárno konal pravidelne.

– mesto Komárno (SK)

– mesto Komárom (HU)

a k Matici slovenskej so sídlom v Martine by sme prizvali aj jej pracovisko Dom Matice

slovenskej v Komárne a miestny odbor Csemadoku.

Matica slovenská ako jedinečná inštitúcia svojím záberom i rozsahom svojej pôsobnosti dosahuje v Komárne výrazné úspechy. Najmä na poli spolupráce medzi dvoma národmi, ale aj v rovine divadelných aktivít. Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka pri Miestnom odbore Matice slovenskej v Komárne v roku 2024 oslavuje 20. výročie vzniku. Jeho súčasť – Folklórom inšpirovaný súbor Slovenskí rebeli – boli predmetom etnografického výskumu (2020 a 2021) v rámci výskumného projektu Európskej komisie s názvom Cultural Heritage and Identies of Europe´s Future (CHIEF).  Výsledky štúdie by boli jedným z prezentovaných materiálov na plánovanej konferencii. 

  • Komárno podľa posledného sčítania ľudu z roku 2021 malo 32 967 obyvateľov, z nich  bolo 17 696 maďarskej (54%), 10 315 slovenskej (31%), 179 rómskej (1%), 485 inej (1%) a 4287 neznámej (13%) národnosti.
  • Komárom na pravom brehu Dunaja má v súčasnosti 19 652 obyvateľov, z nich bolo 87,7% Maďarov,
  • 0,7%  Slovákov, 0,5% Rómov, a 11,1% inej, resp. neznámej národnosti. 
  • Univerzita J. Selyeho,  ktorá v tomto roku tiež oslavuje 20. výročie svojho vzniku, je jedinou verejnou a samostatnou vysokou školou na Slovensku pre vzdelávanie študentov maďarskej menšiny na troch fakultách: na Pedagogickej fakulte, Fakulte ekonónie a informatiky a Fakulte reformovanej teológie.   Na univerzite študujú aj poslucháči slovenskej národnosti, resp. zahraniční študenti, predovšetkým poslucháči zo zadunajského regiónu Maďarska. 
  • Spolupráca miest Komárna (SK) a Komárom (HU) je príkladná vo všetkých sledovateľných parametroch, ekonomicky, kultúrne, športovo, ale aj v turizme.  Jedným z úspešných projektov Domu Matice slovenskej a Slovenských rebelov z Komárna je projekt Legendy Komárna, ktorý prilákal do tohto jedinečného regiónu už 174 autobusov turistov zo Slovenska, ale i zahraničia na jedinečný výlet, v ktorom sa región predstavuje netradične. Samotný zážitkový výlet spolu s predstavením spomínaných súborov by bol tiež súčasťou medzinárodnej konferencie a základom pre budúci plánovaný medzinárodný festival.  
  • Hlavným cieľom plánovanej aktivity je podpora a utužovanie vzťahov medzi občanmi Slovenskej republiky slovenskej a maďarskej národnosti žijúcimi v meste Komárno. Cieľ tejto aktivity bude naplnený vytvorením fóra na stretnutie vedeckých pracovníkov, odborníkov z rôznych oblastí (národnostné vzťahy, história, antropológia, etnológia, kulturológia, sociológia, NOCka, Matica slovenská), kultúrnych pracovníkov a pod. za účelom výmeny skúseností a vedomostí, pričom hlavným výstupom bude zadefinovanie pozitívnych aspektov spolupráce v oblasti kultúry a vzdelávania medzi

  • Slovákmi a Maďarmi žijúcimi v špecifickom prihraničnom regióne mesta Komárno. Na predmetný výstup bude z hľadiska udržateľnosti nadväzovať plánovanie a organizácia medzinárodného festivalu a pravidelných stretnutí zapojených aktérov k problematike súžitia Slovákov a Maďarov v danom regióne, ktoré budú zahájené v roku 2025.

Pracovný názov plánovanej konferencie / festivalu:

Medzinárodná konferencia „Európa v jednom meste dvoch štátov“

  •     Prezentujúci (konferencie sa zúčastňujú aktívne, sedia za stolom a postupne prezentujú, neskôr  odpovedajú v panelovej diskusii) berú honorár, majú preplatené cestovné a zabezpečené ubytovanie a stravu.
  •     Verejnosť – absolvuje sprevádzanie po Komárne, aj Komárome v 3 – 4 skupinách oddelene od prezentujúcich, v iných časových intervaloch. Predstavenia sa zúčastňujú spolu s hosťami a prezentujúcimi. Za predstavenie neplatia.  Sprevádzanie si platia s výraznou zľavou.

Verejnosť bude mať konferenciu možnosť vzhliadnuť on- line v priamom prenose.

  • 9:30   úvodné stretnutie (1. coffee break)
  • 10:00 LEGENDY Komárna (SK časť pevnosti)
  • 12:00 slávnostný obed
  • 13:00 Konferencia Európa v jednom meste dvoch štátov (súčasťou je aj Panelová diskusia) (1. deň)
  • 17:30 káva a dezert (2. coffee break)
  • 18:15 Expozícia studenej vojny a malé vodárenské múzeum
  • 18:45 občerstvenie v Dome Matice Slovenskej v Komárne (3. coffee break)
  • 19:30 K.A.B.A.R.E.T – Prvé profesionálne slovenské divadlo v Komárne
  • 21:30 Čaša vína
  • 10:00 pokračovanie LEGIEND Komárna (komentovaná prehliadka mesta Komárno a Komárom vláčikom )
  • 10:40 LEGENDY Komárna (HU časť pevnosti)
  • 11:30 návrat vláčikom do  Dôstojníckeho pavilónu
  • 13:00 Konferencia Európa v jednom meste dvoch štátov (súčasťou je aj Diskusia o možnostiach spolupráce  [1] ) (2. deň)
  • 17:30 Tlačová správa a stretnutie s novinármi
  • 18:00 občerstvenie (4. coffee break)
  • 18:30 predstavenie Prespanka – Slovenskí rebeli
  • 20:30 slávnostná recepcia, Dom Matice slovenskej v Komárne

Mgr. Matej KARÁSEK, PhD.  – MLADOSŤ V ETNICKY ZMIEŠANOM MESTE

Dr. habil. László SZARKA, CSc. – Komárno a jeho kultúra

Mgr. Béla KESZEGH – Vitajte v Komárne

Dr. Attila MOLNÁR – Vitajte v Komárome

Mgr. Maroš SMOLEC – Matica slovenská v Komárne (2015 – 2024)

Dr. habil. Barnabás VAJDA, Csc. Katedra histórie Pedagogickej fakulty Univerzity J. Selyeho

prof. Tamás HARDI, PhD., profesor Univerzity I. Széchenyiho v Győri

Dr. habil. Attila SIMON, CSc., vedúci Katedry histórie PF UJS

Dr. habil. Balázs VIZI, CSc., profesor Národno-verejnoprávnej univerzity (Nemzeti Közszolgálati Egyetem) v Budapešti

doc. Dr. Tünde TUSKA, PhD., riaditeľka Výskumného ústavu Slovákov žijúcich v Maďarsku

József DEMMEL, PhD., vedecký pracovník Stredoeurópskeho ústavu budapeštianskej Univerzity Nemzeti Közszolgálati Egyetem 

Dr. habil. József LISZKA, Csc., etnograf, antropológ, výskumný pracovník Etnologického centra Fórum inštitútu v Komárne

Mgr. Marianna MRVA, PhD., sociologička (SAV)

Doc. Mgr. Roman DŽAMBAZOVIČ, PhD., sociológ, FifF UK

Mgr. Elena Gallová KRIGLEROVÁ, PhD., sociologička a poradkyňa prezidentky

Doc. Mgr. Juraj BUZALKA, M. A., PhD., antropológ FSEV UK

Prof. PhDr. Zuzana BEŇUŠKOVÁ, CSc. 

Mgr. Lucia BISTÁROVÁ, PhD., NOC

PhDr. Peter ŽIAK, PhD., NOC

prof. PhDr. Erich MISTRÍK, CSc., teoretik pedagogiky, zaoberá sa menšinami, kultúrnou diverzitou, UK

Mgr. Attila AGÓCS, PhD., primátor Fiľakova

Ing. Dagmar Repčeková, predsedníčka Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí

Miroslav Mojžita, MZVEZ SR, predseda slovenskej časti zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín

Jozef ČERNEK, autor myšlienky festivalu a riaditeľ DMS Komárno

Dom Matice slovenskej (disponuje) divadelnou sálou a je v stotisícovom okrese základným pilier pre slovenskú kultúru.

20. rokov tu pôsobí Dramatický krúžok Gymnázia Ľ. J. Šuleka pri MO MS, od roku 2012 tu sídlia Slovenskí rebeli (folklórom inšpirovaný súbor). V roku 2022 tu vzniklo Prvé profesionálne slovenské divadlo v Komárne. Tieto tri telesá sú nie len partnermi mesta Komárno v oblasti kultúry, ale všetky tieto telesá svojimi aktivitami a kvalitou prekročili prah pôsobnosti mesta, ale i okresu. Vypredávajú dokonca divadelné domy aj v hlavnom meste Slovenska – v Bratislave. 

Napriek týmto úspechom, ich najväčším prínosom a úspechom, ku ktorým sa Matica slovenská hrdo hlási, je akási harmonizácia vzťahov medzi väčšinovým národom v štáte a v meste. Projekt Legendy Komárna prilákal do mesta Komárno cca 7 100 hostí zo Slovenska, ale i príslušníkov slovenskej menšiny žijúcej v Maďarsku. Návštevníci  navštívili pamiatky mesta, jeho historické centrum, kostoly a ich divadelné predstavenia. Prispievajú tak aj turistickému ruchu mesta.  

V momente najväčšej ekonomickej krízy Domu Matice slovenskej to bola práve spolupráca mesta Komárno, Matice slovenskej a spontánna zbierka obyvateľov mesta, čo prispelo k záchrane objektu a tým aj činnosti matičných krúžkov. Mesto Komárno je v súčasnosti podporovateľ týchto troch subjektov

Tento stav je zaujímavý najmä s ohľadom k nezhodám v minulosti, ktoré síce boli v politickej rovine, avšak Matica slovenská, resp. jej aktivita (súsošie sv. Cyrila a Metoda) boli v centre záujmu. Rokmi spolupráce a odpolitizovanie jej aktivít priniesli výsledok, ktorý je svojím presahom hodný povšimnutia. O tomto fenoméne vyšli aj odporné články v zahraničí (Japonsko) a reportáže v Nemecku. 

Tento stav je zaujímavý najmä s ohľadom k nezhodám v minulosti, ktoré síce boli v politickej rovine, avšak Matica slovenská, resp. jej aktivita (súsošie sv. Cyrila a Metoda) boli v centre záujmu. Rokmi spolupráce a odpolitizovanie jej aktivít priniesli výsledok, ktorý je svojím presahom hodný povšimnutia. O tomto fenoméne vyšli aj odporné články v zahraničí (Japonsko) a reportáže v Nemecku. 

Máme za to, že mesto Komárno je príkladom toho, ako je možné nájsť cez kultúru a vzdelávanie cestu k úspešnej spolupráci. Ukážkou z praxe je spolupráca Csemadoku a Matice slovenskej v Komárne alebo aj partnerstvo miest Komárno a Komárom. V mnohých smeroch príkladne smeruje spoluprácu dvoch národov Univerzita J. Selyeho.

 Preto hľadáme spôsob, akým odprezentovať naše spoločné úspechy a dosiahnuté ciele a pretaviť ich do spoločných a konkrétnych aktivít. Jednou z možností je navrhovaný pravidelný festival a akademická konferencia. 

Zároveň by sme radi privítali akademickú rozpravu o možnostiach spolupráce v meste, štáte, ale najmä na medzištátnej úrovni.

 Pod dohľadom novinárskej obce a verejnosti by sme radi otvorili nie len akademické diskusie, ale aj politické fórum na najvyšších úrovniach o smerovaní spolupráce dvoch krajín Slovenska a Maďarska. 

Chceli by sme sa pokúsiť prísť s myšlienkou vytvorenia pravidelnej medzinárodnej konferencie v Komárne a Komárome zároveň, ktorá by sa konala minimálne raz ročne a bola by priestorom pre stretávanie sa a výmenu skúseností organizátorov a akademikov, ktorí sa zaoberajú danou problematikou. Pracovný názov Konferencia (festival) v strede Európy v meste dvoch štátov.

Prvá konferencia má byť najmä so zreteľom možných spoluprác medzi príslušníkmi slovenskej menšiny žijúcej v Maďarsku a príslušníkmi maďarskej menšiny žijúcej v Slovenskej republike.

Radi by sme privítali zástupcov univerzít, umeleckých súborov a ľudí činných v kultúre či medzinárodných organizáciách. 

Našim zámerom je vytvoriť úvodné stretnutie zástupcov kultúry a vzdelávania, ktorí v danej téme môžu otvoriť zaujímavé otázky a možnosti, ako nájsť čo najviac foriem spoluprác.    

Pošlite mail na adresu jozef.cernek@energy.sk

tel.č. 0905 405 455